-27% Derdimiz Aşk Olsun

Derdimiz Aşk Olsun

Rabbimize varlığının sınırsızlığı ve sonsuzluğunca hamd ve şükreder, O’nun Resûl’üne, aziz ve pak Ehlibeytine ebeden salât ve selam ederiz.

Bizler neden var olduğumuzu her daim düşünmeliyiz. Dostlar, insan düşünebilen, en şerefli komplike bir varlıktır. Bu manada insan; düşünebildiği, akledebildiği, fehmedebildiği, keşfedebildiği kadar kemâle ulaşacak ve kullukta değer üretecektir.

İnsanın kutsiyeti, taşıdığı emanet-i ilâhîden dolayıdır. Zira insan, sadece et-bedenden ibaret varlık değildir. İnsan-ı hakiki olan bâki varlık, bu et-beden elbisesini giyendir. Hiçbir varlık, Hakk’tan müstağni değildir.

Bizler her daim Hakk dostlar ile, Hakk’ın hoşnutluğu ile meşgul olmanın gayreti içerisinde olalım. Zira irfan, ne kalemî ne de kitabî bir bilgidir. Bu tamamen gönül yolu ve gönül ünsiyetidir. Ancak ehlinden talim edilerek yaşanılabilecek Muhammedî bir duruştur.

Gönle girmek zordur. Bunun için bir ömür gayret göstermek ve Rabbi ikna edebilmek gerekir. Gönülden düşmek için ise küçücük bir ukalalık bile yeterlidir. Âşık için en büyük elem, en büyük cehennem; maşukun gönül cennetinden çıkarılmış olmaktır.

Dost ile tanış olmanın, dost ile yakın olmanın, dosta kavuşmanın heyecanıyla vuslatımızın bayrama dönüşmesi için dost için dostça bir hayat yaşamalı ve dostluk için hazırlanmalıyız.

Ömür tamam olur da akşamı olmayan sabaha doğarsak bizler yaptıklarımıza ve yaşam içindeki tercihlerimize uyanacağız. O uyanışımızın, şeb-i arûsa ve bayrama dönüşmesi için de bugünlerimizi fırsat ve ganimet bilmeliyiz.

İnsanın kendisini okuyabilmesi ve kendi gerçeğini tespit edebilmesi için işe öncelikle ikra [oku] emrini ehlinden talim ederek başlaması gerekir. Zira ikra; insanın öncelikle kendini ve Rabbini okumasıdır.

Hürmetine âlemler yaratılan, varlığımızın sebebi Cenâb-ı Resûlullah’a manen evlat olabilmek, onun sevgisiyle, onun ünsiyetiyle murad-ı Hakk olarak bir hayat yaşayabilmek gerçekten büyük bir lütuf, büyük bir dostluk sermayesidir.

Muradı Hakk olanın, sermayesi ilahî aşk olmalı ki, o aşk ona bütün gayrıları unuttursun. O aşk onu bütün şartlanmalarından alıkoysun ve vuslatına vesile olsun. Muradı Hakk olanlara aşk olsun.

Aşkullah zuhur eder de güneş doğarsa yıldıza, aya ne hacet? Zira aşkın zuhura geldiği yerde, hakikatler teferruat olur, gereksiz olur. Onun için aşk ile kemâle eren aşkların gönlü müzeyyen olur. Olanlara aşk olsun.

Çocuğu ile düşman olduğumuz bir baba ile ne kadar dost olabiliriz? Olamayız değil mi? Hakk’a dost olmak istiyorsak, O’nun dostları ile dost olmalıyız. Hakk’ı bulmak istiyorsak O’nu bulanı bulmalıyız. Sende ara ki bulasın. Bulanlara aşk olsun.

Cenâb-ı Hakk bir kulu kendisine çekerse, o kulunu mürşidi ile buluşturur ve kendine ulaştırır. Dervişlikten murad; ‘mutu kable’ sırrını ehlinden talim ederek varlığımızı Hakk’ta tevhid edip Hakk’ta ebet olmaktır. Bu da ancak Aşkullah ile mümkündür. Olmak isteyenlere de aşk olsun.

Ehl-i aşk olanların kıblesi Cemalullah, ibadetleri ise Aşkullahtır. Bir sevda uğruna niceleri tahtından inmiş, niceleri de tahta çıkmıştır. Maneviyatın alım gücü; ilâhî aşktır.

Âşık ehli olanlara gaflet uykusu haramdır. Burada fizikî uykudan söz etmiyoruz, o olmadan olmaz. Biz, aşk ehli olan ihvanın şuursuzluğundan ve aşığın maşuku unutmasından bahsediyoruz. Zira aşk ehli olanlar, ne yaptığına arif olanlardır, sevgisinde sadık olanlardır. Sevgisinde sadık olanlara aşk olsun.

Bu eser; irfan meclislerinde ehl-i gönül Hakk dostlarla yapılan muhabbetlerin sohbet üslubuna sadık kalınarak derlenmesiyle hazırlanmıştır. Aşk ile niyaz ve dua ederiz ki, gönlünde ilâhî aşk ile dertlenenlere safa versin, insanlığın hayrına ve irfanına vesile olsun. Gönlünde Allah derdi olmayanların ise Allah ile dertlenmelerine vesile olsun. Derdimiz, sermayemiz ve menzilimiz cemal-i Resûlullah olsun.

Bütün güzellikler Rabbimizdendir. Bütün eksiklikler ise nefsimizdendir.

Derdimiz aşk olsun

Yazar: Ali Bektaş

Yayınevi: Nesil Yayınları

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Derdimiz Aşk Olsun

Ücretsiz Kargo

150TL ve Üzeri Alışverişler'de Kargo Bedava!

  • İnceleme Sayısı: 1264
  • Ürün Kodu: 1122005
  • Stok Durumu:
  • 11TL
  • 8TL
  • Vergiler Hariç: 8TL
Telefonla Sipariş Ver

TELEFON İLE SİPARİŞ