Molla Hamid Ekinci (Nur Kahramanları)

İhsan Atasoy'un kaleme aldığı Nur Kahramanları Ağabeyler Serisinden, Van Hayatının En Yakın Şahidi Molla Hamid Ekinci

Üstad Bediüzzaman Said Nursî'nin Eski Said'den Yeni Said'e geçiş döneminde, Van ve Erek Dağı'nda geçirdiği iki yıl altı aylık (1923-1925) sürede en yakınında bulunan bahtiyarlardan biri Molla Hamid Ekinci'dir.

Molla Hamid, adsız, şansız, iddiasız, ümmi, içi-dışı bir ve berrak, tipik bir Anadolu insanıdır. Üstad, çoğu zaman yanında birilerinin varlığından sıkıldığı halde, Molla Hamid'i adeta vücudunun bir parçası gibi görüp ondan hiç rahatsızlık duymaz. Onun varlığı ruhuna hoş bir ünsiyet verir. Bu yüzden Molla Hamid'in bu döneme damgasını vuran hatıraları büyük önem taşır.

Molla Hamid'in dilinden bir süt berraklığında ve bal tatlılığında dökülüp duran bu hatıralar, dinleyenlerin kulaklarından kalplerine bir feyiz pınarı halinde akıp durmuştur.

Bu sebeple onun ömrünün sonuna kadar, Türkiye'nin her yerini gezerek, sade ve fıtrî bir üslupla anlattığı ve adeta Üstad'ın sıcaklığını kalbimizde hissettirdiği canlı ve heyecanlı hatıraları, uzun süre Nur talebelerinin hafızalarında ve kayıt cihazlarında kalarak günümüze kadar gelmiştir.

Bu çalışmayla, Molla Hamid'in, özellikle Üstad'ın Van hayatıyla ilgili bu hatıralarını, daha kalıcı hale getirerek istikbal nesillerine armağan etmek istedik.

Yazarı: İhsan Atasoy
Yayınevi: Nesil Yayınları

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Molla Hamid Ekinci (Nur Kahramanları)

Ücretsiz Kargo

150TL ve Üzeri Alışverişler'de Kargo Bedava!

  • İnceleme Sayısı: 892
  • Ürün Kodu: 96
  • Stok Durumu:
  • 15TL
  • Vergiler Hariç: 15TL
Telefonla Sipariş Ver

TELEFON İLE SİPARİŞ